זכוכיות פנס הקסם בכנסיית המשיח ירושלים


אוסף הזכוכיות בכנסיית המשיח ירושלים

בשנת 1838 רכשה ממשלת אנגליה שטח קרקע סמוך לשער יפו להקמת הקונסוליה הבריטית בארץ ישראל אבל לבקשת הקהילה הפרוטסטנטית נמסרה הקרקע להקמת כנסיית המשיח.
בתכנון מבנה הכנסייה היה מעורב קונרד שיק (שביתו נמצא ברח' הנביאים- בית תבור). הייתה זו כנסייה ראשונה שנבנתה בא"י מאז הצלבנים. שיק הביא בנאים וסתתים ממלטה ובאמת יופי ואיכות הבנייה של הכנסייה היו באותו זמן מהפכת בנייה בא"י. בשנת 1849 נחנכה הכנסייה.
אוסף זה הגיע לכנסייה ממקורות שונים, כנראה מהמבקרים שבאו למקום, מרחבי כל העולם, במשך מאה ושישים שנות קיומו של המתחם ובמשך הזמן נצברו אלפי זכוכיות.
אוסף הזכוכיות נמצא בעשרות קופסאות עץ ייעודיות לשמירה על הזכוכיות מפני שבר. הזכוכיות בגודל אחיד של 8 על 8 ס"מ והן היו מוצגות בעזרת פנס-קסם.
במרביתן של הזכוכיות נראים מראות ומקומות מארץ ישראל אבל יש גם זכוכיות של קהילות ישראל באירופה אסיה ואפריקה וכן כנסיות ובתי ספר של המיסיון ברחבי העולם.
חלק מהתצלומים נעשו בידי הצלמים הראשונים מאז המצאת הצילום: בונפיס, UnderWood, P.E.F , אמריקן קולוני ונוספים, אבל אפשר למצוא גם תצלומים מראשית ההתיישבות בארץ, למשל אם תחפשו תמצאו את מושבה-רחובות, בית אלפא דגניה ועוד.
בחלק מהזכוכיות נראים ציורים של סצנות מהמקרא או ציורי נוף של ארץ ישראל. רבות מהזכוכיות ללא כל תווית או שיש תווית בכתב יד בלתי קריא. קיים קושי לתארך את הנראה בזכוכיות אבל הן בהחלט חומר מעניין ומרתק לחוקרי הארץ.