פוטו שוורץ


פוטו שוורץ

משה (מיקו) וטרודי שוורץ עלו לארץ ישראל מצ'כוסלובקיה בשנת 1939 לאחר שבארצם צמחו התנועות הנאציות ורדיפות היהודים.

מיקו למד צילום בברלין וביקש למצוא פרנסה בתחום זה גם בארץ. הוא התקבל לעבודה במשרד האינפורמציה המנדטורי ( P.I.O ) כצלם עיתונות. ככזה הייתה לו גישה למקומות רבים בארץ: משרדי הממשלה, מחנות הצבא, משטרה, מפעלים, הישוב העברי והישוב הערבי, כנסים ואירועים פוליטיים. טרודי עזרה לידו בפיתוח התשלילים וברישום. הם עברו להתגורר בירושלים והקימו את פוטו שוורץ ברחוב בן יהודה בירושלים.

שנות הארבעים בארץ ישראל היו מאוד אינטנסיביות מבחינות רבות: מלחמת העולם התקרבה לגבולות הארץ, הבריטים הקימו ואימנו כאן בארץ צבאות חופשיים של מדינות עליהן השתלטו הנאצים באירופה, מהישוב היהודי יצאו מתנדבים לצבא הבריטי להילחם בנאצים, הישוב היהודי נבנה והערבים גילו שאיפות פוליטיות. במקביל התקיימו חיי יום-יום בארץ.

לקראת סוף שנות הארבעים הבינו הבריטים ששלטונם בארץ עומד להסתיים ובארץ יתקיים מאבק צבאי ומדיני על הקמת מדינה עברית.

משרד האינפורמציה המנדטורי אשר הפעיל את רשות השידור ברדיו (קול ירושלים) היה מוציא מדי שבוע יומן מודפס בשם "הגלגל" עם צילומים וכתבות מהנעשה בארץ. רבים מצילומיו של מיקו היו מופיעים ביומן זה אשר יצא גם במהדורות אנגלית וערבית.

מיקו נפטר מחולי בשנת 1945 וטרודי החלה לצלם בעצמה והסתבר באיכויות נפלאות.

בשנת 1948 התפוצצה מכונית תופת ברחוב בן יהודה סמוך לפוטו שוורץ וגרמה נזק ללא תקנה למפעל הצילום. טרודי הפסיקה לצלם ממשנה זו אבל בבייתה נשמרו אלפי תשלילים והדפסי מגע אותם סרקתי והם תועדו עבור הספריה הלאומית ונמצאים גם כאן.

You are here: פוטו שוורץ » PhScwartz5

פוטו שוורץ אלבום מספר 5 מתוך 23