100 לקיבוץ בית אלפא


חשון תרפ"ג 1922 – חשון תשפ"ג 2022

אליעזר סקלרץ – רועה, נוטר, לוחם, איש ההתיישבות, שליח הסוכנות, חבר קיבוץ – צלם!
יצא תמיד לכל שליחות, קרב, ופעילות חמוש במצלמה, וחזר עם צילומים נדירים. תצלומיו מספרים את סיפור ההתיישבות העובדת בא"י –  התנאים שהיו בראשיתה, הענפים והאירועים שאפיינו
אותה והאנשים – שבידיהם, בגופם, ברוחם בחזונם – אפשרו להקים יש מאין,
בעיניו ובליבו, בעזרת מצלמתו שממנה לא מש, תיעד אליעזר סקלרץ לאורך עשרות שנים – את הקיבוץ ואנשיו, פועלו וחבריו, מפעליו וענפיו – היות האדם, האדמה, הרוח והחומר. תמונותיו מספרות את תולדות
המקום, התפתחותו והיותו  לבית – בית אלפא ביתנו.
אליעזר נולד בברלין –בשנת 1905 .בן למשפחה אמידה ושומרת מסורת בעלת תודעה חברתית ופוליטית. בתרם מלאו לו 18 ,ובניגוד לרצון הוריו הוא הצטרף לתנועת ה"חלוץ". בעזרתו של פנחס רוזן -לימים שר
המשפטים הראשון של מדינת ישראל יצא אל המסע העליה לארץ שלקח לו חודשים רבים וחצה יבשות ומדינות. בשנת 1923 הגיע לא"י ותחנתו הראשונה – קיבוץ בית אלפא.
בקיבוץ עבד כרועה צאן ושימש כשומר שדות. הצטרף אל שורות הנוטרים ובימי מאורעות תרצ"ו – המרד הערבי הגדול, אף קבל ציון לשבח מהנציב העליון הבריטי על גילוי אומץ לב.
כשנה לאחר מכן הצטרף ל"ההגנה" והיה חבר בצוות פלוגת הלילה של ווינגיט. עם הקמת הפלמ"ח, למרות גילו, התעקש להתנדב לארגון והיה ללוחם מהשורה.
בתום מלחמת העולם השנייה נשלח מטעם הסוכנות היהודים אל מחנות העקורים בצרפת וגרמניה והביא להצלתם והבאתם ארצה של מאות משורדי השואה.
כשחזר מהשליחות השתלב בענפים שונים בקיבוץ ומילא תפקידים בבית ומחוץ – ככל הנדרש. בשנים מאוחרות עבד בבית שטורמן כאחראי תחום הצילום והתיעוד.
בעלה של שולמית (פרוכטר) ז"ל, אביהם של : אורי ודן (סער) וחנה (יגודה).
באלבום זה מבחר מתצלומיו של אליעזר אשר עשה לאורך כל שנותיו.
האלבום נמצא בשני מארזי צילום מהודרים, 150 תצלומים בכל מארז – 300 תצלומים מבחר קטן ואיכותי מתצלומיו של אליעזר. כל תצלום נמצא על גיליון נייר בודד בגודל של 24 על 34 ס"מ.
מעבר להיותו של המארז אלבום צילומים – ניתן גם לקיים עם התצלומים תערוכה או לתלות כתמונה על קיר.
הדפסת האלבום נעשית ע"פ הזמנה אצל ביתמונה.